Taśmy klejące i różnego rodzaju kleje są stosowane do mocowania od wielu lat. Cenimy je za wytrzymałość, łatwość stosowania oraz dostępność. Na rynku znajdziemy bardzo wiele rodzajów taśm klejących. Jednym z nich jest taśma zbrojona.
Czym jest taśma zbrojona?
Taśma zbrojona stworzona jest z materiału polimerowego, aluminium wzmocnionego syntetycznymi włóknami. Cechuje się dużo większą wytrzymałością niż standardowe taśmy klejące dzięki specjalnemu ułożeniu wspomnianych syntetycznych włókien.
Zastosowanie taśmy zbrojonej
Na początku ten rodzaj taśmy początkowo używany był przez amerykańską armię, którzy nazwali taśmę zbrojoną mianem Duct Tape i służyła do uszczelniania skrzynek amunicji.
Taśma zbrojona jest produktem uniwersalnym, który można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz czy w pomieszczeniach, gdzie panuje większa wilgoć na przykład w piwnicy (m.in. dzięki swojej wodoodporności).
Taśma zbrojona służy do szybkiej naprawy uszkodzeń, można za jej pomocą łączyć ze sobą różne elementy np. kable, membrany czy plandeki. Ma swoje zastosowanie także w pracach izolacyjnych oraz w przypadku pakowania wielkogabarytowych paczek. Również mechanicy samochodowi docenili taśmę zbrojoną i używają jej np. do uszczelniania gumowych węży, a w rolnictwie ten rodzaj taśmy pomaga np. w naprawach szklarni.
Taśma zbrojona przyda się także w podróży, zwłaszcza w wędrówkach górskich czy leśnych. W militariach stosowana jest do przeprowadzania ćwiczeń poligonowych, a także do kamuflażu, ponieważ nie jest ona tylko srebrna, ale może przyjmować dowolny kolor co przydaje się w momencie, w którym zachodzi konieczność oznakowania jakiegoś miejsca bądź przedmiotu.
Zalety taśmy zbrojonej
Łatwość mocowania, powszechna dostępność oraz mnogość zastosowań są niewątpliwym plusem taśmy zbrojonej. Można użyć jej na każdej powierzchni, a do jej przecięcia nie trzeba nożyczek. Jest lekka i kompaktowa. Klej kauczukowy, którym jest pokryta sprawia, że taśma charakteryzuje się silną przyczepnością bez względu na rodzaj podłoża i jego porowatość. Jest odporna na uszkodzenia (w tym mechaniczne), jak również na skrajne temperatury czy działanie promieni UV.