EASYPAK

Easypak.pl

Z nami pakowanie staje się prostsze…

Kategorie
Blog

Pakowanie elektroniki – jak zadbać o bezpieczeństwo sprzętu w transporcie?

Wysyłka elektroniki jest sporym wyzwaniem. Trzeba pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu przesyłki przed typowymi uszkodzeniami mechanicznymi, jak i działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Czynniki szkodliwe dla elektroniki

Elektronika jest bardzo delikatna, narażona na szereg uszkodzeń. Przy pakowaniu musisz pamiętać, aby zmniejszyć ryzyko oddziaływania na sprzęt drgań i wstrząsów, do których może dojść w trakcie transportu. W najgorszym przypadku urządzenie może ulec trwałemu uszkodzeniu.

Kolejną kwestią są wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne, nawet w niewielkim stopniu mogą przyczynić się do awarii sprzętu. Wilgoć i zalanie to kolejne aspekty, przed którymi sprzęt elektroniczny trzeba chronić. Takie produkty trzeba też zabezpieczyć przed skrajnymi wahaniami temperatury.

Jak pakować elektronikę na czas przewożenia?

Gdy masz taką możliwość, zaplanuj przewożenie elektroniki w oryginalnym opakowaniu. Producent dobiera paczkę o odpowiedniej wielkości chroniącej sprzęt przed typowymi uszkodzeniami. Dodatkowo opakowania są zaprojektowane tak, aby urządzenie nie mogło z żadnej strony przesuwać się.

Jeżeli jednak nie masz do dyspozycji oryginalnego opakowania, przygotuj odpowiedniej wielkości pudełko, z niezbędnymi wzmocnieniami, a całość, gdy już sprzęt będzie w środku, należy obkleić mocną taśmą, najlepiej z kauczuku naturalnego. Taśmy PCV są wręcz niezawodne, odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.

Przed zaklejeniem paczki, wolne przestrzenie warto wypełnić poduszkami powietrznymi (air bags) lub specjalnymi wypełniaczami wykonanymi z nietoksycznych, biodegradowalnych materiałów. Uchronią sprzęt przed przemieszczaniem się w opakowaniu w trakcie transportu. Wiele osób decyduje się też na zastosowanie folii pęcherzykowej. Może być ona wyprodukowana z dodatkiem antystatycznym (ma wtedy różowawe zabarwienie). Warto pomyśleć także o zastosowaniu pianki polietylenowej, która zamortyzuje zawartość paczki i ochroni ją przed wilgocią.

Tak zapakowana paczka będzie w pełni stabilna, dlatego z elektroniką nic złego nie powinno się stać zarówno w transporcie, jak i w momencie przenoszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.